Dobór kosiarki spalinowej odpowiedniej dla naszego ogrodu nie jest (jak dla wielu by się wydawało) łatwym zadaniem. Wśród kupujących kosiarki często panuje założenie, że o ile nasza kosiarka trawnikowa posiadać będzie mocny i markowy silnik, o tyle problem koszenia mamy z głowy. Nic bardziej omylnego. Jest wiele innych ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie kosiarki spalinowej.

1. Kosiarka z napędem a kosiarka pchana.

Decyzja o wyborze kosiarki samojezdnej powinna być w głównym stopniu uwarunkowana od wielkości i ukształtowania terenu, z jakim maszyna będzie musiała sobie poradzić. Tereny zielone o ukształtowaniu wyboistym i nieregularnym mogą być wielkim wyzwaniem, stąd też aktywacja napędu umożliwi łatwiejsze pokonywanie przeszkód jakimi są zapadliny, wąwozy lub miejsca, w których kosiarkę trzeba prowadzić pod górę. Rozwiązanie jakim jest napęd może być również niebagatelnym udogodnieniem dla osób starszych, gdzie pchanie maszyny, której średnia waga sięga do 30 kilogramów, może być dużym obciążeniem nie tylko dla nóg ale i kręgosłupa. Wielu z nas decyduje się na zakup kosiarki z napędem dla samej chęci posiadania dodatkowego „bajeru”. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to mechanizm, który (jeżeli nie jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem i uprzednio nie wypróbowany u konkretnego producenta) ma tendencje zacinania się a niekiedy i kompletnej dezaktywacji. W związku z powyższym zakup kosiarki samojezdnej winien być podyktowany zdrowym rozsądkiem i wynikającą z niego faktyczną potrzebą posiadania napędu, aniżeli decyzją podjętą pod presją czasu i często wynikającą ze zdolności sprzedawcy do przysłowiowego „lania wody”.

2. Szerokość koszenia – wysokość koszenia.

Kosiarki spalinowe o dużej szerokości koszenia (od 50 do 56cm) idealnie sprawdzają się w przypadku dużych i otwartych terenów zieleni, gdzie ilość „przeszkód” (drzewa, krzewy, rośliny uprawne, itp.) jest ograniczona do minimum. Jeżeli natomiast na naszej działce czy w ogrodzie prowadzimy szeroko pojętą uprawę warzyw i owoców, jesteśmy właścicielami sadów owocowych lub mamy ograniczoną możliwość swobodnego poruszania się, lepiej sprawdzają się kosiarki o małej szerokości koszenia (poniżej 48 cm). Mała szerokość korpusu kosiarki umożliwia łatwiejsze poruszanie się urządzeniem pomiędzy grządkami lub innymi obiektami, nie narażając je na nieumyślne uszkodzenie. Dla osób „ekologicznych” najlepszym rozwiązaniem są kosiarki elektryczne lub urządzenia akumulatorowe, w których szerokość koszenia zaczyna się już od 30cm. Niemiecki producent sprzętu ogrodniczego – firma Gardena, posiada w swoim asortymencie kosiarki elektryczne z serii Powermax o szerokościach 32, 36 i 42cm, które cechuje wysoka jakość wykonania, funkcjonalność, lekkość i dodatkowe ciekawe atrybuty rzadko spotykane w kosiarkach elektrycznych, jak na przykład funkcja mulczowania (rozdrabniania). O wysokości koszenia trawnika decyduje stopień zagęszczenia trawy, czy też długość międzywęźli traw. Ogrody bądź działki, na których przeważają trawy kępkowe należy kosić wyżej i do tego typu utrawienia zaleca się kosiarki o jak najwyższym parametrze górnym koszenia. Godnymi polecenia są kosiarki amerykańskiej firmy Toro (Toro 20955 lub Toro 20792), gdzie zakres wysokości koszenia wynosi od 32 do 108 milimetrów. W przypadku nabycia kosiarki o niewielkich przedziałach wysokości koszenia narażamy na mało wydajną jakość pracy wynikającą z konieczności koszenia połową lub 1/3 szerokości noża. Tereny z przewagą traw rozłogowych kosi się niżej. Tutaj najlepiej sprawdzają się kosiarki z jak najniższym dolnym parametrem wysokości koszenia, co umożliwia uzyskanie efektu trawy o wysokości spotykanej na murawach piłkarskich bądź polach golfowych. Wśród znawców kosiarek tego typu dużą popularnością cieszy się model nowozelandzkiej kosiarki spalinowej Morrison 300ST, który poszczycić się może zakresami od 5 do 65 milimetrów.

3. Silnik kosiarki spalinowej.

Główna siła napędowa każdej kosiarki spalinowej jaką jest silnik, stanowi zapewne jeden z najistotniejszych elementów definiujących wytrzymałość, wydajność oraz wygodę pracy maszyną na długie lata. Warto tutaj zwrócić uwagę na jeden z najczęściej popełnianych błędów wśród osób zakupujących kosiarki, a mianowicie – „im mocniejszy silnik tym lepsza i bardziej wytrzymała kosiarka”. Błąd takiego przekonania tkwi w tym, że nie zawsze siła idzie w parze z wytrzymałością. Im mocniejszy silnik posiadać będzie nasza kosiarka, tym większe będzie miała wymagania od jej użytkownika. Analogią porównawczą niech będzie zakup psa rasy jamnik i owczarka podhalańskiego. Jamniki bardzo dobrze czują się w małych pomieszczeniach, stąd też jest to rasa mocno spopularyzowana w aglomeracjach miejskich typu bloki, wieżowce, itp. Owczarek podhalański z kolei, to rasa psów stworzona do dużych przestrzeni, wymagająca przysłowiowego „wybiegania się”, czująca się źle na małych powierzchniach. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kosiarek z małymi i wielkimi silnikami. Kosiarki do trawy wyposażone w małe silniki „czują” się bardzo dobrze na małych powierzchniach (do 1000m2), gdzie nie muszą być narażane na wielogodzinny tryb pracy i nadmierny wysiłek. Z kolei kosiarki wyposażone w duże silniki spalinowe (jak na przykład silnik Briggs&Stratton 675 Series lub B&S 825 Series) potrzebują dużych przestrzeni, na których mogą się wykazać wysokimi parametrami wydajności i koszenia, i których elementy składowe cierpią przy doraźnej i zbyt krótkiej (jak na ich możliwości) eksploatacji.

Wymienione powyżej punkty są najbardziej newralgicznymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie dowolnej kosiarki spalinowej. Nie bez znaczenia pozostają jednak inne istotne funkcje, jak chociażby wysokość kół, wielkość kosza lub też konstrukcja korpusu kosiarki. Tymi i wieloma pozostałymi tematami zajmiemy się w naszych kolejnych artykułach.

Chętnie wysłuchamy Państwa uwag (zarówno tych krytycznych jak i pozytywnych) oraz rad. Dlatego też zapraszamy do naszego nowo-uruchomionego forum kosiarkidotrawy.com gdzie będziecie znajdziecie Państwo mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami i uzyskać fachowe porady i wskazówki dotyczące kosiarek do trawy i nie tylko.


Zespół kosiarka.pl