Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. Dowiedź się więcej z Naszej Polityki prywatności i plików cookies.

Jaki olej i paliwo używać do kosiarek, pił i innych maszyn ogrodniczych?

Opublikowane: 2016-02-19 11:52:54
Kategorie: Maszyny , Porady

Jaki olej i paliwo używać do kosiarek, pił i innych maszyn ogrodniczych?

Olej dla silnika 4-suwowego

Olej dla silników 4-suwowych – należy stosować wysokiej jakości olej z dodatkiem detergentu SAE 30 z klasyfikacją API : SF, SG, SH, SJ lub wyższy. Z zalecanymi olejami nie stosuje się żadnych specjalnych dodatków. Nie należy mieszać oleju z benzyną. Do uzupełniania oleju należy używać tego samego gatunku tej samej firmy, jakiego użyto do zalania silnika.

Oleje syntetyczne

Oleje syntetyczne – oleje spełniające oznaczenie certyfikacyjne API są zwykle dopuszczalne dla wszystkich temperatur. Zastosowanie oleju syntetycznego nie wpływa na zmianę okresów czasu, w których należy dokonywać wymiany oleju.

Oleje wielosezonowe

Oleje wielosezonowe – silniki chłodzone powietrzem rozgrzewają się zwykle bardziej niż silniki samochodowe. Zastosowanie olejów niesyntetycznych wielosezonowych (5W-30, 10W-30, itd.) w temperaturach wyższych niż 40°C powoduje wyższe niż normalne zużycie oleju – należy częściej sprawdzać poziom oleju.

Olej dla silnika 2-suwowego

Olej do silników 2-suwowych – zalecane jest używanie oleju znanych producentów w proporcjach podanych w instrukcji obsługi urządzenia.

Najczęstsze proporcje oleju i benzyny silników 2-suwowych

  • 1:25 = 200ml oleju na 5 L benzyny
  • 1:50 = 100ml oleju na 5 L benzyny
  • 1:100 = 50ml oleju na 5 L benzyny

Paliwo w kosiarce spalinowej

Paliwo takie jak benzyna z upływem czasu staje się przeterminowane i może powodować szkodliwe osady w silniku. Benzyna nie ma dzisiaj takiego samego składu chemicznego jak przed laty. Testy wykazały, że znaczne pogorszenie jakości paliwa może rozpocząć się zaledwie po 30 dniach. Dzieje się tak dlatego, że najszybszemu pogorszeniu ulegają lotne składniki paliw, które w normalnych warunkach powodują, że silnik odpala łatwo. Do stosowania w silnikach domowych urządzeń ogrodniczych zaleca się stosowanie benzyny bezołowiowej 95 oktanów, popularnych na runku marek. Paliwa wysokooktanowe nie dają żadnych korzyści, a wręcz mogą niekorzystnie wpływać na małe silniki. W celu przedłużenia trwałości paliwa należy stosować dodatek do paliw (stabilizator paliwa), który przedłuża trwałość tak czystej benzyny jak i mieszanek do silników dwusuwowych nawet do 12 miesięcy.

Bio-Paliwo w kosiarce spalinowej

Bio-Paliwo - jeżeli zdecydujesz się na używanie benzyny zawierającej alkohol upewnij się, że jej liczba oktanowa jest odpowiednio wysoka do liczby zalecanej przez producenta silnika. Są dwa rodzaje benzyn zawierających alkohol: benzyny zawierające etanol lub metanol. Nigdy nie używaj benzyn zawierających więcej niż 10% etanolu i benzyn zawierających metanol jeśli nie zawierają one uszlachetniacza i środków opóźniających występowanie korozji. Nigdy nie używaj benzyny zawierającej więcej niż 5% metanolu, nawet jeśli zawiera uszlachetniacze i środki opóźniające korozję. Czasami używanie bio-paliw powoduje utratę gwarancji.

Kanister na paliwo

Plastikowy czy metalowy kanister – zalecane jest używanie kanistrów plastikowych z atestem, które w przeciwieństwie do metalowych nie rdzewieją. W przypadku tak plastikowych jak i metalowych kanistrów zalecane jest używanie lejków z sitkiem.

Stabilizator jakości paliwa

Stabilizatory - ma za zadanie pomóc w utrzymaniu dobrej jakości paliwa na dłużej. Dodatek stabilizujący należy dodać do paliwa w dniu zakupu tegoż paliwa, w przeciwnym razie nie spełni on swojego zadania. Paliwo z dodatkiem stabilizatora można używać nawet do 12 miesięcy od zakupu (dokładne informacje co do proporcji i okresu przydatności paliwa znajdują się na opakowaniu stabilizatora.

Instrukcja silnika spalinowego kosiarki lub piły

Zapoznaj się z informacjami o zalecanym oleju i paliwie opisanych w instrukcji obsługi.

Aby uzyskać dalszą pomoc skontaktuj się z nami lub z lokalnym autoryzowanym serwisem Twojego sprzętu.

Podziel się treścią